Mezinárodní dětské atletické hry - EKAG 2011

18.09.2011 11:04

12. 9. 2011 jsme se vydali na velké závody EKAG. Těchto závodů se zúčastnilo necelých devět stovek atletů z deseti států Evropy. Celkem se na start postavilo 80 atletických oddílů a naši atleti startovali po boku s atlety ze Slovenska, Polska, Maďarska, Ruska, Anglie, Malty, Litvy Vyrazili jsme společně s TJ Lokomotiva Beroun. Náš oddíl v Brně reprezentovali Pepa Kuník, Ráďa Holina a Nikol Bendová.

Při cestě do Brna jsme vystřídali hned několik dopravních prostředků (vlak, metro, autobus, tramvaj), z nichž nejvíce děti zaujal autobus s dotykovými televizemi, které jim zpestřili cestu z Prahy do Brna. Cesta proběhla bez větších problémů. Do areálu VUT jsme dorazili kolem 3. hodiny odpoledne. Poté, co jsme se ubytovali na kolejích, následoval krátký trénink na nově zrekonstruovaném stadionu. Po návratu na koleje jsme si rozdali startovní čísla, upomínkové medaile a diplomy. Blížil se večer a nás čekala večeře a slavnostní zahájení her. Ve 20.00 zástupci oddílů nastoupili na stadion, byli přivítání čestní hosté, poslechli jsme si hymnu a bubeníky z městského divadla v Brně a shlédli ohnivou show a závěrečný ohňostroj

Poté už jsme všichni zalezli do postele s očekáváním dalšího dne.

Po úterní snídani a rozehřátí na rozcvičovacím stadionu následovali již první disciplíny. Na kluky čekaly rozběhy na 60m a skok daleký a Nikol měla skok vysoký, 60m a skok daleký. Vše začalo ráno v devět hodin, kdy Nikol skákala výšku a s výkonem 1.28m skončila na 7. místě. V tu samou dobu měli kluci rozběhy na 60m. Hned v prvním rozběhu běžel Pepča, který s časem 9,78 doběhl ve svém rozběhu na třetím místě. Pepa si zlepšil osobní rekord. Ráďa běžel v šestém rozběhu a s časem 9,98 doběhl na šestém místě. Po rozbězích byl Pepa 33. a Ráďa 45.

V poledne běžela Nikol první rozběh na 60m. S časem 8,73 skončila ve svém rozběhu na 4. místě. Po rozbězích byla na 10. místě, což znamenalo postup do finále B, které se konalo následující den. V úterý na ni ovšem ještě čekala kvalifikace ve skoku dalekém, která se konala v 15:30. Nikol skočila 3.80m a umístila se tak na 27. místě.

Kvalifikace ve skoku dalekém čekala také na kluky. Oba si v ní zlepšili své osobní rekordy. Ráďa skončil s výkonem 3.46m na 40. místě a Pepa s výkonem 3.36m na 43. místě.

První den závodů byl pro nás ve znamení zlepšování osobních rekordů a my doufali, že stejně budeme pokračovat i ve středu. Po náročných výkonech jsme zůstali na stadionu a z našich malých atletů se stali diváci, protože v rámci EKAG se konal Memoriál Zdeňka Procházky ve skoku dalekém, ve kterém se spolu utkali Wagner Štepán, Novotný Roman, James Beckford a další. Pro děti byl největším lákadlem Jamajčan James Beckford, kolem kterého se pak po závodech sesypaly, když začal rozdávat autogramy.

Večer jsme se na koleje vraceli všichni s opálenými obličeji, protože celý den svítilo slunce a teplota se vyšplhala až k 36°C. Pak už jenom porada, sprcha a spát.

Středa pro nás znamenala finále 60m dívky a 600m hoši. S finálem jsme se ale brzo rozloučili, jelikož Nikol se ho kvůli nevolnosti nezúčastnila. Kluci čekali na svůj start až do 14:30. Mezitím na stadion dopadlo hodně vody a teploty se neustále měnily. Nic ovšem nezabránilo tomu, aby se kluci v 14:30 postavili na start. V prvním běhu startoval Ráďa. Doběhl 12. v čase 2:23.25. V druhém běhu se na start postavil Pepa a s časem 1:58.12 doběhl na třetím místě, což byl opět osobní rekord. Jelikož se jednalo o finále, tak v celkovém pořadí uspěli kluci takto: Pepa se umístil na skvělém 9. místě a Ráďa na 35. Tímto během pro nás letošní Mezinárodní atletické hry skončili. Cesta zpět proběhla bez problémů, děti měli stále plno sil a na Hlavním nádraží v Praze ještě dobrovolně běhali po jezdících schodech v protisměru. Domů jsme vrátili kolem půl jedné ráno plni dojmů a vzácných zkušeností.